Ofisinis dantų balinimas yra saugi procedūra
Dantų balinimas odontologijos klinikoje yra viena iš populiariausių estetinės odontologijos procedūrų, kurią pasirenka pacientai, siekiantys turėti baltesnę ir estetiškesnę šypseną. Klinikose atliekamas ofisinis (kabinetinis) balinimas pasižymi tuo, kad procedūra yra kontroliuojama profesionalo, naudojamos mediciniškai patvirtintos medžiagos, o rezultatai pasiekiami per trumpą laiką. Ofisinio dantų balinimo metu dažniausiai naudojami vandenilio peroksido arba karbamido peroksido pagrindu sukurti balinimo geliai. Specialistai, pritaikydami apsaugos priemones dantenoms ir minkštiesiems audiniams, užtikrina, kad balinimo priemonė mepatektų ten, kur ji gali sukelti dirginimą ar žalą. Šviesos ar lazerio naudojimas kai kuriais atvejais sustiprina balinimo efektą, nors pats gelis dažniausiai atlieka pagrindinį darbą. Svarbu paminėti, kad klinikinis dantų balinimas yra saugus tada, kai jis atliekamas tinkamai parinkus pacientui tinkamą metodą ir iš anksto įvertinus jo burnos sveikatą. Prieš pradedant procedūrą, atliekama profesionali burnos apžiūra, įvertinama, ar nėra dantų ėduonies, dantenų ligų, atvirų dantų kaklelių ar kitų kontraindikacijų. Jei tokios problemos nustatomos, pirmiausia gydoma, o tik tada galvojama apie estetinį gydymą.
Svarbus ir individualus požiūris: kiekvieno paciento dantų struktūra ir emalio spalva yra skirtinga, todėl gydytojas odontologas turi pasirinkti tinkamą balinimo stiprumą, kad rezultatas būtų efektyvus, bet kartu ir saugus.
Atvejai, kuomet dantų balinimas nėra rekomenduotinas
Nors dantų balinimas klinikoje laikomas saugia procedūra, yra tam tikrų situacijų, kai jos atlikti nerekomenduojama arba reikia itin atsargiai vertinti naudą ir rizikas. Pirmiausia balinimo procedūra neturėtų būti taikoma pacientams, kuriems nustatytas stiprus dantenų ar periodonto uždegimas. Esant aktyviems uždegiminiams procesams burnoje, balinimo medžiagos gali sustiprinti sudirgimą, sukelti nemalonių pojŭčių ar net žalą audiniams.
Kitas svarbus aspektas yra dantų ėduonis ar pažeisti emalio plotai. Jei dantyse yra kariozinių pažidų, balinimo gelis gali patekti į gilesnius danties sluoksnius, sukeldamas skausmą ar padidėjusį jautrumą. Tokiais atvejais pirmiausia reikalingas gydymas, o tik po to galima svarstyti estetinį balinimą.
Taip pat verta paminėti, kad dantų balinimas neveikia plombų, vainikėlių, laminačių ar kitų dirbtinių restauracijų spalvos. Jei pacientas turi matomose vietose senesnių restauracijų, balinimo rezultatas gali būti netolygus. Tokiais atvejais rekomenduojama iš anksto suplanuoti galimą plombų ar vainikėlių keitimą po balinimo, kad šypsena atrodytų vientisai.
Dantų balinimas nerekomenduojamas ir besilaukiančioms ar krūtimi maitinančioms moterims, nes trūksta patikimų mokslinių tyrimų, patvirtinančių šios procedūros saugumą šiuo laikotarpiu. Be to, balinimo procedūros neteikiamos vaikams ir paaugliams, kurių dantų struktūra vis dar formuojasi.
Rezultatas, kurio pacientas gali tikėtis
Ofisinis dantų balinimas gali suteikti matomą ir akivaizdų rezultatą jau po vienos procedūros. Dantys tampa nuo kelių iki net dešimties atspalvių baltesni, priklausomai nuo pradinės dantų spalvos, emalio savybių ir naudojamo balinimo metodo. Tačiiau svarbu suprasti, kad kiekvieno paciento rezultatai gali skirtis. Pacientai, kurių dantys patamsėję nuo kavos, arbatos, raudono vyno ar rūkymo, dažniausiai pastebi itin ryškų balinimo efektą. Tuo tarpu dantys, kurių spalva pakitusi dėl senų vaistų (pvz., tetraciklino) vartojimo ar įgimtų emalio defektų, gali reaguoti į balinimą silpniau. Tokiais atvejais galimi ir papildomi gydymo metodai, pavyzdžiui, estetinis plombavimas ar dantų laminačių klijavimas. Dalis pacientų po procedūros gali patirti laikiną dantų jautrumą – tai normalu ir dažnas reiškinys, kuris paprastai išnyksta per kelias dienas. Odontologas gali rekomenduoti specialias jautrumą mažinančias dantų pastas ar fluoravimo priemones, kurios padeda greičiau sugrąžinti komfortą.
Svarbu tikėtis realistinio rezultato: dantys po balinimo atrodo natūraliai baltai, o ne dirbtinai šviesūs. Profesionalus gydytojas visuomet stengiasi ne tik išgauti maksimalią estetiką, bet ir išsaugoti natūralų vaizdą bei dantų sveikatą.
Patarimai, kaip išlaikyti baltumą po procedūros
Po dantų balinimo procedūros svarbu laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad rezultatas išliktų kuo ilgiau. Pirmosiomis 48 valandomis po balinimo ypač svarbu vengti spalvotų maisto produktų ir gėrimų. Rekomenduojama nevalgyti uogų, burokėlių, neragauti raudono vyno, kavos ar arbatos. Taip pat patartina ner, neragauti raudono vyno, kavos ar arbatos. Taip pat patartina nerūkyti, nes dūmai itin greitai keičia balintų dantų spalvą.
Kasdienė burnos higiena yra pagrindinis veiksnys, lemiantis ilgalaikį balinimo rezultatą. Reikia kruopščiai valyti dantis du kartus per dieną, naudoti dantų siūlą, tarpdančių šepetēlius ir burnos skalavimo skystį be alkoholio. Burnos higienistas gali pasiūlyti profilaktiškas apnašų šalinimo procedūras kas 6 mėnesius arba pagal individualų poreikį.
Norint dar ilgiau išlaikyti šviesesnį atspalvį, galima kartkartėmis naudoti specialias dantų pastas su lengvu balinamuoju poveikiu, kurios padeda pašalinti paviršines dėmes. Tačiiau svarbu neperdėti, kad nebūtų pažeistas emalis.
Kai kuriems pacientams odontologas gali pasiūlyti palaikomąjį balinimą namuose su individualiomis kapomis ir silpnesnio poveikio geliu. Tokia priežiūra atliekama 1–2 kartus per metus, priklausomai nuo dantų jautrumo ir pageidaujamo balinimo išlaikymo.